2017-10-23
Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Pracownia piosenki literackiej w Łucku na Ukrainie.

W dniach 16-19 kwietnia uczestnicy pracowni piosenki literackiej (śpiewali: Marta Kamińska, Adam Stoń; akompaniowali: Sławomir Frydecki – gitara basowa, Jacek Rayski – gitara klasyczna, Michał Pastuszak – fortepian), wzięli udział w Polsko-Ukraińskich Spotkaniach Mistrzów Słowa, które odbyły się w Łucku na Ukrainie.

Grupa została zaproszona z recitalem piosenek opartych na wierszach ukraińskich i polskich poetów opatrzonych muzyką Michała Pastuszaka.

Podczas spotkań odbyły się warsztaty żywego słowa, które poprowadzili jurorzy Spotkań:

- Grażyna Matyszkiewicz ( polonistka, absolwentka Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie, w czasach studenckich związana z lubelskim teatrem GONG 2, pedagog, prof. Akademii Teatralnej w Warszawie- wykładała technikę i kulturę mowy, prowadzi warsztaty dla dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, przez wiele lat współpracowała z warszawskim teatrami (m.in.: Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym), juror ogólnopolskich konkursów recytatorskich i festiwali sztuki słowa),

- Barbara Prokopowicz (polska aktorka teatralna i telewizyjna młodego pokolenia, także lektorka. W 2005 ukończyła PWST we Wrocławiu . Studiowała również bohemistykę na Uniwersytecie Wrocławskim (2000–01 r.). Występowała na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, w Teatru Ateneum w Warszawie. W latach 2005–2009 aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu).

Odbyło się także spotkanie autorskie z trzecim jurorem, ukraińskim pisarzem, dziennikarzem i tłumaczem Tarasem Prochaśką, które poprowadził Jarosław Zoń – dziennikarz Radia Lublin.

Jedną z atrakcji artystycznych był monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka ( filolog, logopeda, animator kultury, instruktor teatralny, kultury żywego słowa, utytułowany recytator, monodramista) p.t.: „Od przodu i od tyłu”, inspirowany utworem – „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego, scenariusz – Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak, kostium – Magdalena Franczak.

Wśród atrakcji turystyczno-krajoznawczych, które zapewnili organizatorzy był wyjazd do Krzemieńca, gdzie uczestnicy Spotkań zwiedzili m.in. Muzeum Juliusza Słowackiego.