2017-10-19
Imieniny: Michaliny, Michala, Piotra

Wystawa malarstwa w galerii MDK

W dniu 14 marca o godz. 17.00 w „Galerii nad Wisłą” Miejskiego Domu Kultury odbył się wernisaż autorskiej wystawy malarstwa Grażyny Potockiej oraz Alicji Wojciechowskiej-Iwańczuk.

Wśród przybyłych gości byli również przedstawiciele lokalnych władz: Radni Rady Miasta Waldemar Warenica i Stanisław Kopacz. Spotkanie ze sztuką uświetnił grą na instrumentach Krzysztof Iwańczuk – psychiatra zajmujący się obecnie muzykoterapią, prywatnie mąż Pani Alicji, której obrazy możemy podziwiać w galerii MDK.

Grażyna Potocka urodziła się w Radomiu. Tam też w latach 90 tych uczyła się rysunku
i malarstwa na zajęciach prowadzonych w Szkole Plastycznej im. Jacka Malczewskiego, m.in. pod kierunkiem artysty plastyka Anny Pawliny. Uczęszczała także na kurs rysunku i malarstwa organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” w Radomiu, prowadzony przez Elżbietę Raczkowską a także na lekcje prywatne. Malarstwo zawsze było dla niej najważniejszą ze sztuk. Pozwalało jej ono zapisywać na płótnie stan swoich emocji. Stawało się tym samym niejako kronikarskim zapisem wrażeń przynoszonych przez każdy z przeżywanych dni. Grażyna Potocka maluje intuicyjnie. Nie robi szkiców. Każdy obraz jak sama mówi, powstaje tu i teraz, i jest efektem wewnętrznego kompromisu, możliwego na dany moment. Maluje przeważnie farbami olejnymi na płótnie, martwe natury (głównie kwiaty) oraz polskie pejzaże. Prace te urzekają zarówno użyciem barw jak i wyborem tematu. Jej obrazy wchodzą w skład prywatnych kolekcji w Polsce, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Austrii i Ukrainie. Jej malarstwo można było oglądać podczas wystaw zbiorowych i indywidualnych m.in. w Radomiu, Kozienicach, Warszawie, Iłży, Rzeczniowie, Magnuszewie, Lipsku, Przysusze, Zwoleniu, Dęblinie, Kielcach, Krakowie, Busku Zdroju.

Alicja Wojciechowska-Iwańczuk mieszka w Radomiu. Jest absolwentką Politechniki Warszawskiej Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej. Dyplom wyższej uczelni uzyskała w 1970 roku. Malarstwem zajmuje się ponad 10 lat, malując obrazy olejne, akwarele, akrylem oraz na szkle. Jednocześnie uczęszczała na zajęcia w Szkole i Liceum Plastycznym w Radomiu prowadzone przez artystów plastyków Annę Pawlinę i Grzegorza Kwietnia oraz na kurs rysunku i malarstwa organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” w Radomiu, prowadzony przez Elżbietę Raczkowską. Jej malarstwo można było oglądać na kilku wystawach w Radomiu. „W moich obrazach dominuje ruch i kolor, oddany w przestrzeni i czasie. Moim głównym dążeniem w malarstwie jest znalezienie wyrazu dla przeżyć i emocji, które są najbardziej nieuchwytne i trudne do zdefiniowania. Przy pracy przy sztaludze jest wiele ważnych problemów. Począwszy od pomysłu na obraz przez poszukiwanie kompozycji i wreszcie malowanie, które stwarza najwięcej dylematów. Ten etap tworzenia to zmaganie się z takimi problemami jak światło i kolor oraz ze swoimi słabościami, chwilami zwątpienia, czy rozgoryczenia, gdy coś nie wychodzi oraz przeżywanie radości, gdy obraz nabiera ostateczny kształt”.

Wystawę można oglądać do 30-go marca.